English En

מרץ

מרץ 2014 - על שיחות וידאו ושיחות שלום

 
האם ייתכן ששיחות המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים מתנהלות בוידאו קונפרנס ?
 
סבב שיחות השלום הנוכחי החל ב 30 ליולי 2013. הוא כולל בצד הישראלי את שרת המשפטים ציפי לבני וראש המממשלה בנימין נתניהו. בצד הפלסטיני נמצאים חבר הפרלמנט סאיב עריקאת ויו"ר הרשות אבו מאזן. השיחות מתנהלות בחסות ארה"ב ובתיווכו של מרטין אינדיק לשעבר שגריר ארה"ב בישראל, מזכיר המדינה ג'ון קרי וכמובן נשיא ארה"ב ברק אובמה. מטבע הדברים ישנם גורמים נוספים בכל הצדדים ששותפים לשיחות בפן כזה או אחר.
כידוע, מרחק פיזי רב קיים בין משתתפי הדיונים. אמנם המרחק בין ירושלים לרמאללה אינו רחוק כלכך, אך הוא גורם משמעותי בין ישראל לארה"ב בשל מעורבותם של האמריקאים באופן ישיר בשיחות.
במהלך חודשי השיחות אנו עדים לפגישות פנים אל פנים בארץ או בארה"ב. קרי מגיע לירושלים, אבו מאזן וביבי נוסעים לוושינגטון וכיו"ב.
אז למה אין שימוש בוידאו קונפרנס ? או שבעצם מלבד הפגישות הפיזיות שאנחנו שומעים עליהן בתקשורת, כן מתקיימות שיחות נוספות בוידאו ?
למיטב ידיעתנו נוסף על הפגישות הפיזיות מתקיימות שיחות טלפון בין הגורמים המעורבים במו"מ.
 
ובהנחה שלא מתקיים מו"מ בוידאו ... בעצם למה נכון כן לעשות בו שימוש ?
 
לוידאו קונפרנס מספר יתרונות מהותיים על פני פגישה פנים אל פנים.
עלויות – שיחת וידאו חוסכת עלויות טיסה, שהיה, אבטחה ועוד. לעיתים של משלחת שלמה מעבר לגורמים הנושאים ונותנים.
מיידיות – ייזום של שיחת וידאו הוא רק עניין של החלטה ותיאום לוחות זמנים. אין צורך לבזבז יום שלם בדרכים לכל כיוון.
אפקטיביות – הנושאים והנותנים אינם סובלים מג'ט לג או מעייפות ויכולים להיות מרוכזים לדבר האמיתי שלשמו התכנסו -מו"מ.
 
עצם השימוש בוידאו מעלה שתי סוגיות על הפרק, טכנולוגיה ותרבות.
מבחינה טכנולוגית אין ספק שעולם הוידאו כבר שם. בתמונה למעלה אנחנו רואים המחשה של שיחת וידאו מרובת משתתפים שמבוצעת באמצעות שירות V-Connect של ועידן. השירות מאפשר חיבור של מספר משתתפים רב, עם יכולות לניהול לשיחה, השתקה, שיתוף תכנים, הקלטה לתיעוד או פרסום חלקי לעיתונאים במקרה שלנו.
הכניסה לחדר השיחה הוירטואלי מתבצעת ממערכות וידאו קונפרנס יעודיות או ממכשירים פשוטים יותר כמו מחשב אישי, טאבלט או סמארטפון בעזרת קוד אבטחה שרק בעזרתו ניתן להכנס לשיחה. למנחה השיחה היכולת לחסום כניסת משתתפים נוספים.
השירות מאפשר קיום שיחת וידאו באיכות HD ושמע איכותי כאילו מדובר בפגישה פנים אל פנים.
בעולם הוידאו ניתן לשלב גם מערכות Telepresence  מתקדמות אשר כוללות מערכות וחדרים זהים בשתי נקודות שונות ושיחד יוצרות הרגשה מושלמת של שהייה בחדר פיזי אחד.
נכון, למרות איכות הצפייה ואיכות הקול, בני האדם צריכים מגע אנושי. לעצם השהייה באותו החדר, סביב אותו שולחן פיזי, יש לעיתים משמעות מכרעת שבמשא ומתן בעל ערך שכזה, הנה קריטית.
עדיין, כמו בעולם העסקים, יש מקום לשילוב. שיחות קריטיות מעטות בפגישה של פנים אל פנים ושיחות שוטפות בוידאו קונפרנס. השילוב בין שתי האפשרויות תלוי כמובן במהות הפגישה ואפשר בקלות לנוע על הסקאלה בין פגישות בוידאו קונפרנס בלבד עד לשיחות במפגשים פיזיים בקצה השני, כמו שמתקיימים בנושא המדובר.
 
בפן התרבותי, אימוץ טכנולוגיית הוידאו קונפרנס תלוייה בתרבות עסקית או תרבות ארגונית שאנו עדים לצמיחתה והתפתחותה בשנים האחרונות. המעבר או השינוי שהארגונים עוברים, הוא משיחות טלפון קוליות לשיחות וידאו. מעבר מפגישות במימד אחד או חוש אחד לשני מימדים.
מימד הויזואליות שמתווסף למימד הקולי מאפשר לנו להעביר את המסרים לצד שמנגד בצורה טובה יותר.
כמובן שנכון לטכנולוגיה של היום, חוש הריח, הטעם והמישוש נשארים מחוץ למשחק, אבל בטח גם זה ישתנה.
 
ובחזרה לשיחות המו"מ לשלום. בהנחה שרוב השיחות הן פגישות פנים אל פנים, נראה כי מעבר לפחות חלקי לשיחות בוידאו הוא דבר מתבקש ומחוייב המציאות שכל יתרונותיו יבואו במקרה זה לידי ביטוי.
 
אבל אתם ואנחנו, אנשי המגזר העסקי שאינם עסוקים בשיחות שלום ... אלו שעסוקים בפגישות יום יומיות עם קולגות, ספקים, לקוחות או לקוחות פוטנציאלים, יכולים לאמץ ביתר קלות את הטכנולוגיה שמזמן כבר כאן, ליהנות מתועלותיה באופן מיידי ולהעביר את המסרים שלכם בצורה אפקטיבית יותר.
 
שלום, שלום...ולהתראות.