English En

נובמבר

נובמבר 2014 - עוד בימים הראשונים של ההיסטוריה...

לנין, מנהיגה הראשון של ברית המועצות אמר כי "לא עושים מהפכה בלי רובים".
כשמדברים על מהפכות תקשורת משחר ההיסטוריה, לא בטוח שרובים מעורבים, אבל מה שבטוח הוא שמדובר במהפכות של ממש.
 
מהפכת התקשורת הראשונה הייתה השפה המילולית. האדם הנבון מסגל לעצמו קולות, מילים ושפה המשמשים אותו לתקשורת עם הסובבים אותו. בדרך כלל עם הקרובים אליו פיזית בלבד.
כאשר הוא נפגש עם שבטים רחוקים יותר, שפת הנבוט כנראה היא השפה המשותפת ביניהם.
              
 
כל עוד הייתה החברה האנושית מבוססת על ציד ולקט, לא היה צורך בכתיבה. עם התפתחות החקלאות, אגירת עודפים ושינוע מוצרים בעזרת שלטון מרכזי, נוצר הצורך לתעוד השפה שיצרה את מהפכת התקשורת השנייה,הכתב. מערכת סימנים המיועדת לייצג את השפה המדוברת באופן גראפי. 
 
הצורך לשכפל ולהפיץ מידע כתוב הביא את מהפכת התקשורת השלישית, הדפוס. אותה טכנולוגייה עתיקת יומין שמטרתה ליצור עותקים רבים לאותו המקור.
השימוש בכתב ובדפוס שיפר את יכולות התקשורת והעברת המידע ממקום למקום ובין האנשים.
 
עם ההתקרבות לימינו אנו, הגיע תורה של המהפכה הרביעית - המהפכה האלקטרונית. מהפכה שהחלה בחציה השני של המאה ה-19 ונמשכת עד לימים אלה. בתוך מהפכה זו נמנים המצאת הטלפון שמאפשר העברת קול דו-כיוונית בעזרת כבלים מוליכים, הרדיו והטלויזיה שמאפשרים הפצת מידע של קולות וצלילים ושילוב תמונות ואיך אפשר בלי האינטרנט והסלולר.
בין שתי המהפכות הגדולות הללו, האינטרנט והסלולר, יש גורם מקשר בשם collaboration – שיתוף פעולה.
האינטרנט שהיא הרשת המקשרת בין מיליארדי מחשבים בעולם, יוצרת שיתוף פעולה בין כל מכשירי הקצה ומאפשרת מעבר מידע בפרוטוקול ייעודי (IP).
מולן, רשתות הסלולר יוצרות תקשורת דו כיוונית בין מכשירים מסוגים שונים ומאפשרות העברת קול, תמונה וDATA. למעשה שיתוף הפעולה הנרחב ביותר הוא בעצם התלכדותה של רשת האינטרנט בתוך רשתות הסלולר והשימוש ההולך וגובר במכשיר הסלולר כאמצעי הגישה לאינטרנט.
 
  
 
במקביל למהפכות אלו, הוקם עולם הקונפרנסינג שהולך ומתפתח גם הוא כחלק מאותה מהפכה דיגיטלית.
חיפשנו את ההיסטוריה של עולם הקונפרנסינג בישראל, ומצאנו כי שיחת הועידה הקולית הראשונה בוצעה בישראל כבר לפני כ-15 שנה, היו אלה ימייה הראשונים של ועידן ושרות שיחות הועידה סופק באמצעות פיתוח יעודי עצמי.
ומשם בכל מספר שנים התפתחו היכולות לשירותי וידאו קונפרנס ואז שירותי Web Conferencing (עם התפתחות רשת האינטרנט) ועד לשירות V-Connect שאנו עדים להתפתחותו בימים אלו.
 
מצאנו בארכיונים שיחה מרגשת בין ברברה סטרייסנד וגולדה מאיר, 1978 – חגיגות 30 לעצמאות ישראל
 
 
הרבה מים עברו בירדן מאז וגם הרבה ביטים עברו בקווי התקשורת.
בעולם הוידאו קונפרנס התבצעו בתחילה שיחות באמצעות ISDN – שימוש במספר קווי טלפון רגילים במקביל על מנת להעביר את המידע. מאוחר יותר עברנו לשימוש בפרוטוקול האינטרנט.
בשני המקרים התקשורת הייתה בין שתי מערכות וידאו יעודיות בשיחה של נקודה מול נקודה ובמקרים ספציפים שיתוף של מספר מערכות באמצעות חומרת גישור.
היום אנו עדים להיווצרותו של שירות ה V-Connect הנשען על שינוי טכנולוגי ותרבותי אדיר – אותה טכנולוגיה שהתפתחה והבשילה ומאפשרת את קיום פתרון התקשורת המתקדם של שיחת וידאו בכל מקום ומכל מכשיר. (Video Collaboration) וכמובן ההתפתחות התרבותית שמתבטאת בנכונות שלנו להשתמש בתקשורת המתקדמת ולנצל אותה לקידום עסקנו.  גם פה, בינתיים בלי רובים...
 
להתראות בפוסט הבא,
ניר