English En

מרץ 2017

מרץ 2017 - ברוח פורימית שנייה לפני פסח

אפשר כבר לראות ולהרגיש את האביב וגם שעון החורף כבר מאחורינו.
מה שאומר שחג הפסח מתקרב.
וכידוע, ליל הסדר הוא שיאו של חג הפסח ומהווה סוג של שיחה מרובת משתתפים...
אבל רגע לפני שכל זה קורה, חשוב לנו להתעכב אתכם על קטע מכונן אחד שלא ישכח, דווקא מחג פורים האחרון.
 
 
הוא הופיע בכל מהדורות החדשות. עלה כמובן לכל אתרי האינטרנט המשמעותיים. ביו-טיוב הוא צבר למעלה מ 23 מיליון צפיות, זכה לשלל חיקויים ופרודיות ברשת וב"ארץ נהדרת" ואפילו זכה לכתבות וניתוחי עומק בעיתונות הכתובה.
ואני מדבר כמובן על הראיון החי ב BBC עם פרופסור רוברט קלי אודות דרום קוריאה.
זה קרה כיומיים לפני פורים והפך בן יום לקאלט שאין שני לו, בו המציאות עולה על כל דמיון ומנצחת כל תסריטאי.
אז אם במקרה הייתם באותו הזמן בתחנת החלל הבינלאומית, עסוקים בניסויים הרי גורל ופספסתם את החוויה. עשו לעצמכם טובה וצפו ראשית בסרטון. וכן, גם אם צפיתם בו פעם אחת או יותר, את 43 השניות הללו אפשר לראות עוד פעמים רבות ולצחוק בכל פעם מחדש.
 
 
טוב, החזירו את הנשימה ובואו נהיה לרגע רציניים.
 
באוקטובר האחרון נושא הבלוג החודשי שלנו היה "עשה ואל תעשה בשיחת וידאו עסקית".
הוא נכתב בהמשך לסדרת סרטונים משעשעת בני דקה כל אחד, שפירסמה חברת פוליקום – יצרנית מערכות הוידאו קונפרנס. סדרת הסרטונים מציגה את דמותה של Poly Calm המעניקה טיפים מקצועיים ליישום בעת שיחת וידאו קונפרנס עסקית.
בעיניים מקצועיות, זוהי סדרת סרטונים מצוינת העשויה כמובן בהומור, אך מעבירה באופן הברור ביותר את המסרים והטיפים לשיחות הוידאו.
אבל אז מגיע הראיון המדובר ההוא. שממחיש בצורה הטובה ביותר את כל מה שניתן להגיד על שיחות וידאו. עשה ואל תעשה.
 
אז לפני שאתם צופים בסרטון פעם נוספת, שימו לב לפרטים הבאים ולהכנות המדוקדקות של המרואיין, בצורה המקצועית ביותר. ממש לפי הספר. כמעט...
 
  • לבוש – כיאה למעמד, לבש הפרופסור חליפה ועניבה. עם דגש על צבעים חלקים ללא משבצות או פסים איתן מתקשות מצלמות הוידאו להתמודד.
  • רקע הצילום– רקע של קיר לא בהיר מידי, מלווה בתמונת מפת העולם. גם על השולחנות המופיעים מצדיו הוא הציב ספרים. רקע טריוואלי שלא מושך מידי את העין מהעיקר.
  • זווית צילום – המרואיין נמצא במרכז התמונה, לא קרוב מידי, לא רחוק מידי, מנצל את מירב גודלו של המסך ובעיקר נמנע מזוויות צילום נמוכות או גבוהות יתר על המידה, אשר לא מחמיאות למצולם.
  • תאורה – תאורה קדמית המאירה את פניו ומיטיבה עם איכות התמונה של המצלמה.
  • סביבה שקטה ונטרול רעשי רקע – רגישות המיקרופונים מסוגלת כיום לנטרל רעשי רקע ולהעביר רק או בעיקר את פס הקול הרצוי. במקרה של שיחה בסביבה שאינה עסקית, יש צורך בהכנת השטח ומניעת הפרעות על אחת כמה וכמה. כמו שראינו פה משהו השתבש... והשאר היסטוריה.
  • חלונית צילום עצמי – ה"קילר" של כל הטיפים לשיחה מוצלחת. בכל שירות או מצלמת וידאו ישנה אפשרות להצגת חלונית צילום עצמי. בתמונה הגדולה אתה רואה את הצד שכנגד ובחלונית הצילום העצמי את עצמך. חשוב להשאיר את החלונית פתוחה לכל אורך השיחה כבקרה וכמובן בזמן ההכנות. שימוש בחלונית יאפשר לנו לוודא אם הלבוש מתאים, הרקע, התאורה וזווית הצילום.  שימו לב בסרטון כי המראיין מציין בפני המרואיין את עובדת כניסת בנו לחדר. בזמן הזה הוא כבר היה מודע לבעיה בה הוא נמצא אודות לחלונית הצילום העצמי שהציגה לו על המסך גם את בנו. ניתן לראות אף את עיניו של האב מסתכלות לשנייה שמאלה ולמטה שם מצויה החלונית. יתרה מזאת, לאורך כל הדרך הוא מטפל ב"בעיה" מבלי להסיט את מבטו לאחור ולו פעם אחת ואף רואה את אישתו נכנסת לחדר בעקבות ילדיו. שוב, אודות לשימוש בחלונית הצילום העצמי.
 
ואנקדוטה קטנה לסיום.
קראתי בכמה מקומות ניתוחים על האיש. איזה אבא הוא, איך הוא מתייחס לאישתו ולילדיו ועוד כהנה וכהנה פלפולים הקשורים לאי הפניית מבטו לאחור לאורך כל הסיטואציה.
מכיוון שאיני אנתרופולוג, סוציולוג, פסיכולוג או בעל מיומנויות בתחומים קרובים, אני לא מתיימר לעשות כן. מה שכן, אם הכותבים היו מבינים מעט יותר בעולם הוידאו, כנראה שהיו מגיעים למסקנות פחות מרחיקות לכת על אותו איש חביב שאיני מכיר, בדיוק כפי שהם אינם מכירים.
 
שתהיינה לכם רק שיחות וידאו מוצלחות!
 
להתראות בפוסט הבא,
ניר