English En

דצמבר

דצמבר 2014 - לקראת השנה החדשה, העתיד כבר כאן

ה"מבוגרים" שבינינו זוכרים את טרילוגיית הסרטים המופלאים של "בחזרה לעתיד" משנות ה-80 של המאה הקודמת...  בסרט השני בסדרה שיצא לאקרנים בשנת 1989, עוסקת העלילה במסע בזמן שעורכים דוק, מרטי וג'ניפר אל עבר העתיד בשנת 2015. ליתר דיוק ל-21 באוקטובר 2015.
הסרט שמתרחש לכאורה ב-1985 לוקח את גיבוריו במכונית הזמן אל עבר העתיד והנה... תכף אנחנו שם, ה"עתיד" כבר כאן והוא המציאות.
אבל איך זה קשור אלינו ? איזה דברים מופלאים היו לנו "אז" ב 2015 ?   
 
       
 
מרבית האנשים שצפו אז בסרט, זוכרים בוודאי את המכוניות המעופפות שנראו בכל מקום, את הנעלים הנשרכות מעצמן וכמובן את ה Hover Board, אותו סקייטבורד מעופף שמככב במספר מרדפים וסצנות.
אבל מעבר למוצרים הללו שטרם זכו להתממש, קיימת רשימה ארוכה של פתרונות טכנולוגיים שהוצגו בסרט ולא היו קיימים אז, אבל כיום הם חלק משגרת חיינו. הן בעולם הצריכה הפרטית והן בעולם השירותים העסקי, שבו אנו מצויים.
 
  • וידאו קונפרנס – אותה שיחת וידאו כתחליף לשיחה פנים אל פנים שמתקיימת בסרט, לא הייתה אז נחלת המציאות העסקית. הוידאו קונפרנס המסחרי פרץ לחיינו שנים אחר כך וכמה טריוויאלי זה נראה לנו היום...
  • טלוויזיות שטוחות – שיחות הוידאו המופיעות בסרט התקיימו על גבי מסכים שטוחים שהגיעו לעולם רק שנים אחר כך בשנות ה 90. בפרוייקטי הוידאו שאנו מיישמים כיום, אנו עושים שימוש במסכי 50  אינטש, 60 אינטש ואף מעבר לכך. שקועים בקיר או יורדים מהתקרה. מציאות.
  • מחשב לוח (טאבלט) – טאבלטים לשיחות וידאו או לשליטה במגוון ישומים. אלו חיי היום יום שלנו, אז זה נראה עתידני. בשירות V-connect  של ועידן, שירות ה Video Collaboration שלנו ניתן להתחבר כיום לשיחת וידאו מרובת משתתפים מכל מכשיר וגם כמובן מהטאבלט.
  • מסך מפוצל – הקרנה של מספר מקורות וידאו על אותו המסך נראתה אז מהפכה של ממש. היום בשיחות הוידאו אנו משלבים עד 25 תמונות במקביל על מסך אחד.  שלא לדבר על יכולת Active Speaker בה זיהוי קול הדובר העכשוי מציג אותו בתמונה גדולה לעומת שאר המשתתפים בשיחה.
 
ואלו הם ההמצאות שכבר נכנסו לחיינו, אך טרם שולבו בפתרונות הועידה שלנו. אבל לא רחוק היום...
 
  • אבטחה ביומטרית – קיימת כמובן בחלק ממכשירי הסמארטפון שמשתתפים בשיחות הוידאו, אולם לא ישירות באפליקציות הרלוונטיות. הגישה ואבטחת הכניסה לחדרי האודיו והוידאו הוירטואלים עדיין מתקיימת בעזרת קוד סודי.
  • מסכים גמישים – טכנולוגיה שכבר קיימת ושימושה יורחב בזמן הקרוב גם לעולמות הוידאו שלנו ולמגוון המסכים קטנים כגדולים.
  • משקפיים חכמים – הגוגל גלאס ודומיו שצוברים תאוצה. לא ירחק היום ובעזרתם נקיים את שיחות הוידאו מרובות המשתתפים, בזמינות הגבוהה ביותר שיש.
  • Hands Free Control– אמנם בסרט מוצגת שליטה ללא ידים על משחקי מחשב, דומה לזאת שקיימת כיום ב X-BOX קינקט, אבל אין סיבה שגם על מערכות הוידאו לא נשלוט בעזרת הנפת יד במקום השלט רחוק שקיים כיום.
  • לבוש חכם – או מחשוב לביש כמו שהוא נקרא כיום. הנושא החם ביותר שסביר שישפיע על עולמנו בשנים הקרובות וישתלב בפתרונות הקיימים.
 
כן, העתיד כבר כאן והוא הולך ומתפתח בקצב מסחרר.
אז עד שיחת הוידאו הבאה שלכם, שזמינה כיום מכל מכשיר ובכל מקום, קחו לכם פסק זמן וצפו שוב (הפעם עם הילדים) בהמצאות הנפלאות של ב"חזרה לעתיד 2".
 
קטע מתוך "בחזרה לעתיד 2" מאת רוברט זמקיס, הפקה סטיבן ספילברג :
 
 
 
להתראות בפוסט הבא,
ניר